Pokazy mody

GOSIA BACZYŃSKA SS 2015 BLACK SPRING

By  | 

Światowe domy mody stawiają w nadchodzącym sezonie na pastele, a najnowsza kolekcja Gosi Baczyńskiej- wiosna/lato 2015 ma swoje źródło w fascynacji projektantki „11 Przykazaniami” Henry’ego Millera.

Sformułowany przez pisarza „Plan pracy” ma na tyle uniwersalny charakter, że z łatwością może go odnieść do siebie każdy artysta, niezależnie od medium, w którym się wyraża, czy – szerzej – każda kreatywna jednostka.

Tekst Millera stał się dla Gosi Baczyńskiej punktem wyjścia do przemyślenia na nowo samego procesu tworzenia, ale też wprowadził kontekst artystycznej bohemy lat 30-tych i charakteryzującego ją fermentu intelektualnej prowokacji, wyczuwalnego w poszczególnych sylwetkach. Kolekcja, choć spokojna i wyważona, ma łobuzerski sznyt. Jakby wyobrazić sobie dziewczynę, która pod grzeczną powierzchownością skrywa rebelianckiego ducha.

Ulubione sentencje Gosi Baczyńskiej wybrane z tekstu Millera – „Keep human! Go places, see people, drink if you feel like it” czy „Dont’t be a draught horse. Work with pleasure only.” – pojawiają się w formie nadruków na bluzkach, spódnicach, sukienkach oraz butach. Czasami występują w formie drukowanych napisów, innym razem jako ręcznie przepisane przez projektantkę zdania; czasami bardziej widoczne, innym razem ukryte. Nadrukowane złotą folią na czarnej długiej sukni stanowią dekoracyjny ornament, schowane w zagłębieniach plis wydają się zakamuflowaną wiadomością. Wkomponowane w strukturę ubrania stają się integralną częścią jego struktury, ale też wyraźnym komunikatem.

Elementami składowymi kolekcji są eksperymentalne plisowania, inspirowane zecerstwem nadruki, flokowane i złocone folią koronki, żakardowe dzianiny. Plisowanie było zaledwie pierwszym etapem manipulacji tkaniną, gotowe zaprasowania zostały dalej rzeźbiarsko udrapowane i wycięte przy pomocy lasera, co zaowocowało trójwymiarowymi płaszczyznami i negatywowymi formami tańczącymi w ruchu i odkrywającymi fragmenty ciała. Wymienione powyżej elementy, zebrane razem, wspólnie z charakterystycznymi dla Gosi Baczyńskiej finezyjnymi krojami i przywiązaniem do zaskakujących detali tworzą nieoczywistą całość.

Kolekcja została wzbogacona o podkreślające jej charakter akcesoria. Sygnety wykorzystują motyw zecerski i kryją zaszyfrowane wiadomości.Co więcej, specjalnie na potrzeby kolekcji Gosia Baczyńska po raz pierwszy zaprojektowała ,wraz z marką Nunc I jej wacicielką Dominiką Nowak własne modele butów (sandałów), w których na skórę i winyl przełożono nadruki znane z ubrań. Buty zostały ozdobione wybranymi sentencjami z tekstu Millera. Klockowe, ciężkie obcasy obleczono skórą zadrukowaną w zecerski wzór.

info.: materiały prasowe

foto.: FB Gosia Baczyńska